Konferencja "Społeczna odpowiedzalność Lasów Państwowych"
Opublikowano: 24.11.2023

W dniu 8 listopada 2023 w Człuchowie odbyła się Konferencja "Społeczna odpowiedzalność Lasów Państwowych". To już drugie takie wydarzenie w Człuchowie zorganizowane przez Nadleśnictwo Człuchów i nasz Oddział PTL. W bieżącym roku wśród organizatorów znalazło się również lokalne stowarzyszenie "Pro Kultura" w Człuchowie.

Uczestnikami tego wydarzenia jak w roku poprzednim były władze samorządowe z terenu Powiatu Człuchowskiego, przedstawiciele lokalnych służb mundurowych, dyrektorzy, naczelnicy, kierownicy oraz prezesi człuchowskich urzędów, dyrektorzy człuchowskich szkół i przedszkoli, właściciele lokalnych firm branżowych i okołobranżowych, prezesi i członkowie zarządów lokalnych stowarzyszeń.

         


Tegoroczna konferencja nie mogła pominąć faktu, że Lasy Państwowe w przyszłym roku obchodzą 100- lecie istnienia. Fakt ten przewijał się w referatach. Odpowiedzialność za dobro narodowe jakim są polskie lasy to odpowiedzialność ciążąca głównie na Lasach Państwowych, zarządzają one bowiem 77% naszych lasów.

         

Wiele z wykonanych działań Lasów Państwowych niewynikających wprost z zadań gospodarki leśnej jest nieznana społeczeństwu. Takim przykładem jest projekt retencji nizinnej i górskiej- projekt unikalny na skalę światową. Jeden z referatów Nadleśnictwa Człuchów przedstawił jakie działania prospołeczne jednostka ta zrealizowała w ostatnim czasie, wyjaśnił również sposób postępowania leśników na konkretnych przypadkach. Bardzo ciekawe referaty poza kierownictwem nadleśnictwa wygłosili zaproszeni goście z Polskiej Akademii Nauk, Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych czy Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

         

Podczas konferencji wygłoszono następujące referaty:
  1. Społeczna odpowiedzialność Lasów Państwowych”- Nadleśniczy Nadleśnictwa Człuchów - mgr inż. Sławomir Kmiecik
  2. Społeczna i gospodarcza odpowiedzialność Nadleśnictwa Człuchów”- Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Człuchów - inż. Piotr Łącki
  3. Planowanie urządzeniowe w realizacji wielofunkcyjnej gospodarki leśnej" - Dyrektor Biura Urządzania i Geodezji Leśnej, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Leśnego- Dr inż. Janusz Dawidziuk
  4. Woda i Las – strategiczne działania wodne realizowane przez Lasy Państwowe” - Kierownik Projektów Małej Retencji Nizinnej i Górskiej w Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych - mgr Marta Petrynik
  5. Lasy i leśnictwo w czasach zmian klimatu" - Przewodniczący Komitetu Nauk Leśnych i Technologii Drewna Polskiej Akademii Nauk - Prof. dr hab. Tomasz Zawiła- Niedźwiecki
Treść merytoryczną konferencji wzbogaciła projekcja filmu "Plan na las" oraz urywki z filmów wyprodukowanych przez Lasy Państwowe: "Życie lasu- bogactwo przyrodnicze" oraz "Leśne rzeki". Zachęcamy do obejrzenia tego materiału w całości w serwisie Youtube.

W referacie Nadleśniczego Nadleśnictwa Człuchów ujęto wiele ciekawych infografik, materiały te są powszechnie dostępne na oficjalnej stronie Lasów Państwowych pod adresem: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki



Spacer z leśnikiem po okolicach Krągu. Dziękujemy uczestnikom za udział
Opublikowano: 03.11.2023

W sobotę (28 października) Nadleśnictwo Polanów oraz Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Szczecinek zorganizowały kolejny Spacer z leśnikiem. Tym razem poznawaliśmy okolicę Krągu. Frekwencja dopisała, na pogodę też nie mogliśmy narzekać. Przy tym było ciekawie i sympatycznie, a uczestnicy wyprawy byli zadowoleni. Czego chcieć więcej?


          
 


Spacer z leśnikiem poprowadził Nadleśniczy Nadleśnictwa Polanów Jacek Todys, który jest zarazem Przewodniczącym PTL Oddział Szczecinek. Miejscem zbiórki, a zarazem „metą”, gdzie na wszystkich czekało ognisko i poczęstunek, była wiata przy Leśniczówce Buszyno w Krągu, w pobliżu jeziora Zamkowego. To także miejsce, gdzie swój początek ma ścieżka edukacyjna, którą zbudowało Nadleśnictwo Polanów (albo jej koniec - to zależy, gdzie wystartujemy). Kto tu jeszcze nie był, powinien się wybrać, najlepiej z całą rodziną, gdyż każdy znajdzie na naszej ścieżce coś dla siebie, zadania, ciekawostki i atrakcje. 
 
 
Na nasze zaproszenie odpowiedzieli mieszkańcy, ale też przyjezdni, m. in. keszerzy z Koszalina i okolic, którzy do nas dołączyli, a przy okazji szukali ukrytych skrzynek (to zajmujący się geocaching, co oznacza najprościej ujmując: chowanie i szukanie tzw. skrzynek).  Wśród uczestników byli zarówno dorośli, jak i dzieci, a także kilkoro czworonożnych przyjaciół – psy bardzo chętnie wyruszyły z nami na wędrówkę.
 
- Tym razem celem była Góra Zamkowa, ale też wizyta na pobliskim cmentarzu ewangelickim, a raczej na terenie, gdzie można dziś odnaleźć szczątkowe pozostałości po mogiłach – mówi Nadleśniczy. – Tu posprzątaliśmy miejsca pochówku, zapaliliśmy znicze.
 
Zanim jednak dotarliśmy na Górę Zamkową, dokąd wiedzie malownicza droga przez las, Nadleśniczy Jacek Todys zaskoczył wszystkich niezapowiedzianą wizytą w pobliskim kościółku, to kaplica wzniesiona przy Zamku Rycerskim Podewils.
- Według legendy Podewilsowie otrzymali to miejsce po uratowaniu życia księciu  pomorskiemu Bogusławowi X – opowiadał historię kaplicy Nadleśniczy Jacek Todys.
 

 
Kościół został wybudowany w XV wieku. Pierwotnie pełnił funkcję kaplicy grobowej rodu von Podewils. W XVI kaplicę przebudowano na świątynię. Znajduje się tu XVII - wieczna barokowa kaplica grobowa. We wnętrzu zachował się bogaty wystrój renesansowy i barokowy, w tym: ołtarz, ambona, empora organowa z organami oraz liczne epitafia i sarkofagi fundatorów.
– Zamek, który tu istnieje, był zbudowany na wodzie. Nie było możliwości wykonania krypty pod kaplicą, jak to się zazwyczaj odbywało, więc tu - w związku z wysokim stanem wód gruntowych - kryptę wykonano za ołtarzem – opowiadał Jacek Todys. Uczestnicy wycieczki mogli wejść do kościółka i zobaczyć kryptę.
 
Stamtąd ruszyliśmy w stronę Góry Zamkowej. Podejście nie było trudne (ok. 120 mnpm), w pięknych okolicznościach przyrody, w otoczeniu ubarwionych jesiennymi kolorami drzew. Po drodze, zgodnie z planem, sprzątaliśmy porzucone (i podrzucone) przez innych śmieci, butelki, jakieś papiery, opakowania.  - Po ostatnich naszych wyprawach z przykrości stwierdziłem, że w naszych lasach można trafić na podrzucone śmieci, a nie wszystkie jesteśmy w stanie my – leśnicy znaleźć, żeby je zabrać. Stąd pomysł, abyśmy tym razem połączyli Spacer z leśnikiem z pożytecznym uczynkiem i żebyśmy zebrali napotkane po drodze śmieci – mówił Nadleśniczy Jacek Todys.
 
Na szczycie Góry Zamkowej czekała na wszystkich słodka niespodzianka. Mianowicie Nadleśniczy pamiętał, by zabrać czekoladę do poczęstowania strudzonych wędrowców. A wiadomo, że człowiekowi nawet po odrobinie wysiłku potrzebny jest „zastrzyk” energii.
 
Następnie obraliśmy kierunek na pobliski cmentarz ewangelicki, po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze w miejscu, gdzie znajdowało się grodzisko z okresu epoki łużyckiej. Na cmentarzu, a raczej w miejscu, gdzie kiedyś była nekropolia, zrobiliśmy porządki i zapaliliśmy znicze. Po czym ruszyliśmy w powrotną drogę.
 
Przy okazji Spaceru z leśnikiem, już na koniec, przy ognisku,  Błażej Kochanowski z Nadleśnictwa Polanów zaprezentował, jak działają mapy LIDAR, które są dostępne na geoportalu. Dzięki nim można przy pomocy dużego zbliżenia, „odczytać”, co kryją lasy, i to w całej Polsce, to m in. wzniesienia terenu, zagłębienia, rowy, kurhany, bunkry. Wszyscy mogli zobaczyć miejsca, które odwiedziliśmy. 

 
 
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy przybyli w odpowiedzi na nasze zaproszenie! Było nam niezmiernie miło spotkać się z Wami!
Przed nami kolejne Spacery z leśnikiem. Zaglądajcie na naszą stronę – o szczegółach będziemy informować na bieżąco. Pamiętajcie – na nasze spotkania nie trzeba się zapisywać, wystarczy zjawić się w dniu wydarzenia w miejscu zbiórki i dołączyć do grupy. Już dziś zapraszamy! Możemy zdradzić, że w planach mamy wyprawę na Górę Warblewską.



Las Jana Pawła II już rośnie
Opublikowano: 25.10.2023

 
45 lat po wyborze Kardynała Karola Wojtyły na Papieża, w Nadleśnictwie Niedźwiady członkowie zakładowego koła Polskiego Towarzystwa Leśnego wraz z zaproszonymi gośćmi sadzili las poświęcony pamięci Jana Pawła II.

Uroczystość odbyła się 19 października 2023 roku, na terenie Leśnictwa Knieja. Pośród rosnących na uprawie sosen posadzono brzozy, które utworzyły napis JAN PAWEŁ II. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, Starostwa Powiatowego w Człuchowie, Wójtowie, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, Proboszczowie okolicznych parafii, przedstawiciele firm i organizacji współpracujących z nadleśnictwem, licznie reprezentowani uczniowie szkół, pracownicy nadleśnictwa oraz inni goście


Przed posadzeniem lasu, ksiądz Andrzej Malczyński poświecił sadzonki, które przeniesione zostały na teren przygotowany pod uprawę.

Całość uświetnił występ Zespołu Trębaczy Leśnych Bór ze Szczecinka. Dźwięki zagranych sygnałów z całą mocą wybrzmiały w otoczeniu sosnowego boru i rozniosły się daleko,  tworząc niepowtarzalną atmosferę uroczystości.
Na zakończenie, przy wspólnym posiłku, była okazja do rozmów, wzajemnego poznania się i przede wszystkim do wspomnień  o Świętym Janie Pawle II.
Wydarzenie, przeprowadzone przy znaczącym udziale członków Zakładowego Koła Polskiego Towarzystwa Leśnego, zainaugurowało w Nadleśnictwie Niedźwiady obchody 100-lecia Lasów Państwowych.  
Teraz możemy spokojnie obserwować, jak będzie „rósł” żywy napis, który będzie się zmieniał wraz z porami roku, a drzewa będą wzrastać przez kolejne lata, stanowiąc trwałe świadectwo pamięci o Wielkim Polaku. Dziękujemy wszystkim za wykonaną pracę i zapraszamy do odwiedzania naszego wspólnego lasu - Lasu Jana Pawła II.





Walne Zebranie wyborcze członków Oddziału PTL w Szczecinku
Opublikowano: 04.07.2023

27 czerwca w siedzibie Nadleśnictwa Bobolice odbyło się Walne Zebranie wyborcze członków Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego w Szczecinku.

Zebranie rozpoczęło się od wystąpienia Przewodniczącego Oddziału Jacka Todysa, Nadleśniczego Nadleśnictwa Polanów, który powitał zebranych i podziękował za dotychczasową działalność, a następnie przedstawił plan zebrania. Po tej części uczestnicy zebrania mogli wysłuchać wykładu dr. hab. Janusza Szmyta na temat fotooptycznego pomiaru drewna.





Przewodniczący Zarządu Oddziału w Szczecinku Jacek Todys przedstawił sprawozdanie z działalności statutowej PTL za ostatni okres, a także przedstawił plan działania na kolejny rok. Swoje sprawozdania przedstawili również Przewodniczący Komisji Rewizyjnej i Skarbnik.

Ponadto wybrano sześciu delegatów na krajowy zjazd PTL. Podczas zjazdu Przewodniczący Zarządu uhonorował pięć osób odznaczeniami PTL za dotychczasową działalność.

Po części sprawozdawczo – wyborczej odbył się wyjazd w teren, tu był już czas na tzw. część praktyczną wykładu na temat fotooptycznego pomiaru drewna. Z pewnością pozwoliło to uczestnikom zdobyć nowe doświadczenia i cenną wiedzę.


Autor: Zbigniew Sekuła
 



Konferencja "Leśnicy w służbie Niepodległej"
Opublikowano: 11.11.2022

W dniu 09 listopada 2022 roku w przededniu Narodowego Święta Niepodległości Nadleśnictwo Człuchów wraz z Oddziałem PTL w Szczecinku zorganizowało okolicznościową konferencję "Leśnicy w służbie Niepodległej" na którą zaproszone zostały władze samorządowe z terenu Powiatu Człuchowskiego, przedstawiciele lokalnych służb mundurowych, dyrektorzy, naczelnicy, kierownicy oraz prezesi człuchowskich urzędów, dyrektorzy człuchowskich szkół i przedszkoli, proboszczowie człuchowskich parafii, właściciele lokalnych firm branżowych i okołobranżowych, prezesi i członkowie zarządów lokalnych stowarzyszeń oraz  nadleśniczowie z wszystkich szczecineckich nadleśnictw.

Patronat honorowy nad konferencją objął Poseł na Sejm RP Pan Aleksander Mrówczyński oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku Pan Łukasz Maciejunas.

Celem konferencji było zwiększenie świadomości społecznej co do roli jaką pełni leśnik w społeczeństwie i gospodarce narodowej, wyjaśnienie na jakich zasadach funkcjonuje leśnictwo w Polsce, odpowiedź na pytanie czy lasy w Polsce są w dobrych rękach i czy są bezpieczne oraz przedstawienie perspektyw na  przyszłość w obliczu zmian klimatu.


Przed konferencją w kościele Św. Jakuba w Człuchowie odprawiona została msza św. w intencji wszystkich leśników. Msza odbyła się z asystą honorową Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, która po uroczystym przemarszu ulicami miasta w obecności zaproszonych na konferencję gości złożyła kwiaty pod pomnikiem na Placu Bohaterów w Człuchowie. Kwiaty- ku czci leśników którzy zginęli za niepodległość- złożył również Poseł na Sejm RP Aleksander Mrówczyński oraz delegacje.

Konferencję zorganizowano w Miejskim Domu Kultury. Program rozpoczęła premiera filmu "Las od zaplecza". Film ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku Nadleśnictwo Człuchów zrealizowało wspólnie z miastem Debrzno.

Uczestnicy wysłuchali 5 referatów:
  1. Leśnicy w obozach jenieckich w czasie drugiej wojny światowej- dr inż. Tomasz Skowronek- Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku
  2. Las obszarem wartości społecznych- Prof. dr hab. Andrzej Grzywacz- honorowy Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Leśnego
  3. Lasy państwowe w Polsce- - mgr inż. Sławomir Kmiecik- Nadleśniczy Nadleśnictwa Człuchów
  4. „Drewno surowiec odnawialny”- mgr inż. Jacek Todys- Przewodniczący Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego w Szczecinku
  5. Perspektywy  polskiego leśnictwa w kontekście Euroepejskiego Zielonego Ładu"- Prof. dr hab. Tomasz Zawiła- Niedźwiecki - Przewodniczący Komitetu Nauk Leśnych i Technologii Drewna Państwowej Akademii Nauk
Treść merytoryczną konferencji wzbogaciły projekcie filmów: "Las od zaplecza", "Plan na las", "Sylwan- duma Polskiego Leśnictwa", "Las oczekiwań"

Konferencję uświetnił koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych. Wydarzenie to na na stałe wzbogaci coroczny kalendarz imprez miasta Człuchów.