Życzenia Wielkanocne
Opublikowano: 29.03.2024
VI Spacer z leśnikiem – wyprawa na Świętą Górę Polanowską
Opublikowano: 18.03.2024

Za nami VI Spacer z leśnikiem, który został po raz kolejny zorganizowany przez Nadleśnictwo Polanów oraz Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Szczecinek.


W sobotę (16 marca) Nadleśniczy Nadleśnictwa Polanów Jacek Todys który jest też jednocześnie przewodniczącym naszego Oddziału, poprowadził pieszą wyprawę na Świętą Górę Polanowską, opowiadając po drodze o przeszłości tego niezwykłego miejsca.

Szlak prowadził drogą różańcową, która jest przyozdobiona rzeźbionymi drewnianymi figurami, a jednocześnie stanowi część Szlaku Jakubowego.

Pan Nadleśniczy pokazał uczestnikom Spaceru miejsca, które kryje Święta Góra Polanowska. Opowiadał też o lesie, pokazał jeden z dawnych  bunkrów wojennych.  Zwieńczeniem wyprawy była wizyta w Sanktuarium na Świętej Górze Polanowskiej i spotkanie z Ojcem Januszem, który jest gospodarzem tutejszej Pustelni.
Wszystkim, którzy skorzystali z naszego zaproszenia, dziękujemy za udział.
Wesołych Świąt
Opublikowano: 22.12.2023
Konferencja "Społeczna odpowiedzalność Lasów Państwowych"
Opublikowano: 24.11.2023

W dniu 8 listopada 2023 w Człuchowie odbyła się Konferencja "Społeczna odpowiedzalność Lasów Państwowych". To już drugie takie wydarzenie w Człuchowie zorganizowane przez Nadleśnictwo Człuchów i nasz Oddział PTL. W bieżącym roku wśród organizatorów znalazło się również lokalne stowarzyszenie "Pro Kultura" w Człuchowie.

Uczestnikami tego wydarzenia jak w roku poprzednim były władze samorządowe z terenu Powiatu Człuchowskiego, przedstawiciele lokalnych służb mundurowych, dyrektorzy, naczelnicy, kierownicy oraz prezesi człuchowskich urzędów, dyrektorzy człuchowskich szkół i przedszkoli, właściciele lokalnych firm branżowych i okołobranżowych, prezesi i członkowie zarządów lokalnych stowarzyszeń.

         


Tegoroczna konferencja nie mogła pominąć faktu, że Lasy Państwowe w przyszłym roku obchodzą 100- lecie istnienia. Fakt ten przewijał się w referatach. Odpowiedzialność za dobro narodowe jakim są polskie lasy to odpowiedzialność ciążąca głównie na Lasach Państwowych, zarządzają one bowiem 77% naszych lasów.

         

Wiele z wykonanych działań Lasów Państwowych niewynikających wprost z zadań gospodarki leśnej jest nieznana społeczeństwu. Takim przykładem jest projekt retencji nizinnej i górskiej- projekt unikalny na skalę światową. Jeden z referatów Nadleśnictwa Człuchów przedstawił jakie działania prospołeczne jednostka ta zrealizowała w ostatnim czasie, wyjaśnił również sposób postępowania leśników na konkretnych przypadkach. Bardzo ciekawe referaty poza kierownictwem nadleśnictwa wygłosili zaproszeni goście z Polskiej Akademii Nauk, Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych czy Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

         

Podczas konferencji wygłoszono następujące referaty:
  1. Społeczna odpowiedzialność Lasów Państwowych”- Nadleśniczy Nadleśnictwa Człuchów - mgr inż. Sławomir Kmiecik
  2. Społeczna i gospodarcza odpowiedzialność Nadleśnictwa Człuchów”- Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Człuchów - inż. Piotr Łącki
  3. Planowanie urządzeniowe w realizacji wielofunkcyjnej gospodarki leśnej" - Dyrektor Biura Urządzania i Geodezji Leśnej, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Leśnego- Dr inż. Janusz Dawidziuk
  4. Woda i Las – strategiczne działania wodne realizowane przez Lasy Państwowe” - Kierownik Projektów Małej Retencji Nizinnej i Górskiej w Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych - mgr Marta Petrynik
  5. Lasy i leśnictwo w czasach zmian klimatu" - Przewodniczący Komitetu Nauk Leśnych i Technologii Drewna Polskiej Akademii Nauk - Prof. dr hab. Tomasz Zawiła- Niedźwiecki
Treść merytoryczną konferencji wzbogaciła projekcja filmu "Plan na las" oraz urywki z filmów wyprodukowanych przez Lasy Państwowe: "Życie lasu- bogactwo przyrodnicze" oraz "Leśne rzeki". Zachęcamy do obejrzenia tego materiału w całości w serwisie Youtube.

W referacie Nadleśniczego Nadleśnictwa Człuchów ujęto wiele ciekawych infografik, materiały te są powszechnie dostępne na oficjalnej stronie Lasów Państwowych pod adresem: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografikiSpacer z leśnikiem po okolicach Krągu. Dziękujemy uczestnikom za udział
Opublikowano: 03.11.2023

W sobotę (28 października) Nadleśnictwo Polanów oraz Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Szczecinek zorganizowały kolejny Spacer z leśnikiem. Tym razem poznawaliśmy okolicę Krągu. Frekwencja dopisała, na pogodę też nie mogliśmy narzekać. Przy tym było ciekawie i sympatycznie, a uczestnicy wyprawy byli zadowoleni. Czego chcieć więcej?


          
 


Spacer z leśnikiem poprowadził Nadleśniczy Nadleśnictwa Polanów Jacek Todys, który jest zarazem Przewodniczącym PTL Oddział Szczecinek. Miejscem zbiórki, a zarazem „metą”, gdzie na wszystkich czekało ognisko i poczęstunek, była wiata przy Leśniczówce Buszyno w Krągu, w pobliżu jeziora Zamkowego. To także miejsce, gdzie swój początek ma ścieżka edukacyjna, którą zbudowało Nadleśnictwo Polanów (albo jej koniec - to zależy, gdzie wystartujemy). Kto tu jeszcze nie był, powinien się wybrać, najlepiej z całą rodziną, gdyż każdy znajdzie na naszej ścieżce coś dla siebie, zadania, ciekawostki i atrakcje. 
 
 
Na nasze zaproszenie odpowiedzieli mieszkańcy, ale też przyjezdni, m. in. keszerzy z Koszalina i okolic, którzy do nas dołączyli, a przy okazji szukali ukrytych skrzynek (to zajmujący się geocaching, co oznacza najprościej ujmując: chowanie i szukanie tzw. skrzynek).  Wśród uczestników byli zarówno dorośli, jak i dzieci, a także kilkoro czworonożnych przyjaciół – psy bardzo chętnie wyruszyły z nami na wędrówkę.
 
- Tym razem celem była Góra Zamkowa, ale też wizyta na pobliskim cmentarzu ewangelickim, a raczej na terenie, gdzie można dziś odnaleźć szczątkowe pozostałości po mogiłach – mówi Nadleśniczy. – Tu posprzątaliśmy miejsca pochówku, zapaliliśmy znicze.
 
Zanim jednak dotarliśmy na Górę Zamkową, dokąd wiedzie malownicza droga przez las, Nadleśniczy Jacek Todys zaskoczył wszystkich niezapowiedzianą wizytą w pobliskim kościółku, to kaplica wzniesiona przy Zamku Rycerskim Podewils.
- Według legendy Podewilsowie otrzymali to miejsce po uratowaniu życia księciu  pomorskiemu Bogusławowi X – opowiadał historię kaplicy Nadleśniczy Jacek Todys.
 

 
Kościół został wybudowany w XV wieku. Pierwotnie pełnił funkcję kaplicy grobowej rodu von Podewils. W XVI kaplicę przebudowano na świątynię. Znajduje się tu XVII - wieczna barokowa kaplica grobowa. We wnętrzu zachował się bogaty wystrój renesansowy i barokowy, w tym: ołtarz, ambona, empora organowa z organami oraz liczne epitafia i sarkofagi fundatorów.
– Zamek, który tu istnieje, był zbudowany na wodzie. Nie było możliwości wykonania krypty pod kaplicą, jak to się zazwyczaj odbywało, więc tu - w związku z wysokim stanem wód gruntowych - kryptę wykonano za ołtarzem – opowiadał Jacek Todys. Uczestnicy wycieczki mogli wejść do kościółka i zobaczyć kryptę.
 
Stamtąd ruszyliśmy w stronę Góry Zamkowej. Podejście nie było trudne (ok. 120 mnpm), w pięknych okolicznościach przyrody, w otoczeniu ubarwionych jesiennymi kolorami drzew. Po drodze, zgodnie z planem, sprzątaliśmy porzucone (i podrzucone) przez innych śmieci, butelki, jakieś papiery, opakowania.  - Po ostatnich naszych wyprawach z przykrości stwierdziłem, że w naszych lasach można trafić na podrzucone śmieci, a nie wszystkie jesteśmy w stanie my – leśnicy znaleźć, żeby je zabrać. Stąd pomysł, abyśmy tym razem połączyli Spacer z leśnikiem z pożytecznym uczynkiem i żebyśmy zebrali napotkane po drodze śmieci – mówił Nadleśniczy Jacek Todys.
 
Na szczycie Góry Zamkowej czekała na wszystkich słodka niespodzianka. Mianowicie Nadleśniczy pamiętał, by zabrać czekoladę do poczęstowania strudzonych wędrowców. A wiadomo, że człowiekowi nawet po odrobinie wysiłku potrzebny jest „zastrzyk” energii.
 
Następnie obraliśmy kierunek na pobliski cmentarz ewangelicki, po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze w miejscu, gdzie znajdowało się grodzisko z okresu epoki łużyckiej. Na cmentarzu, a raczej w miejscu, gdzie kiedyś była nekropolia, zrobiliśmy porządki i zapaliliśmy znicze. Po czym ruszyliśmy w powrotną drogę.
 
Przy okazji Spaceru z leśnikiem, już na koniec, przy ognisku,  Błażej Kochanowski z Nadleśnictwa Polanów zaprezentował, jak działają mapy LIDAR, które są dostępne na geoportalu. Dzięki nim można przy pomocy dużego zbliżenia, „odczytać”, co kryją lasy, i to w całej Polsce, to m in. wzniesienia terenu, zagłębienia, rowy, kurhany, bunkry. Wszyscy mogli zobaczyć miejsca, które odwiedziliśmy. 

 
 
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy przybyli w odpowiedzi na nasze zaproszenie! Było nam niezmiernie miło spotkać się z Wami!
Przed nami kolejne Spacery z leśnikiem. Zaglądajcie na naszą stronę – o szczegółach będziemy informować na bieżąco. Pamiętajcie – na nasze spotkania nie trzeba się zapisywać, wystarczy zjawić się w dniu wydarzenia w miejscu zbiórki i dołączyć do grupy. Już dziś zapraszamy! Możemy zdradzić, że w planach mamy wyprawę na Górę Warblewską.