Las Jana Pawła II już rośnie
Opublikowano: 25.10.2023

 
45 lat po wyborze Kardynała Karola Wojtyły na Papieża, w Nadleśnictwie Niedźwiady członkowie zakładowego koła Polskiego Towarzystwa Leśnego wraz z zaproszonymi gośćmi sadzili las poświęcony pamięci Jana Pawła II.

Uroczystość odbyła się 19 października 2023 roku, na terenie Leśnictwa Knieja. Pośród rosnących na uprawie sosen posadzono brzozy, które utworzyły napis JAN PAWEŁ II. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, Starostwa Powiatowego w Człuchowie, Wójtowie, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, Proboszczowie okolicznych parafii, przedstawiciele firm i organizacji współpracujących z nadleśnictwem, licznie reprezentowani uczniowie szkół, pracownicy nadleśnictwa oraz inni goście


Przed posadzeniem lasu, ksiądz Andrzej Malczyński poświecił sadzonki, które przeniesione zostały na teren przygotowany pod uprawę.

Całość uświetnił występ Zespołu Trębaczy Leśnych Bór ze Szczecinka. Dźwięki zagranych sygnałów z całą mocą wybrzmiały w otoczeniu sosnowego boru i rozniosły się daleko,  tworząc niepowtarzalną atmosferę uroczystości.
Na zakończenie, przy wspólnym posiłku, była okazja do rozmów, wzajemnego poznania się i przede wszystkim do wspomnień  o Świętym Janie Pawle II.
Wydarzenie, przeprowadzone przy znaczącym udziale członków Zakładowego Koła Polskiego Towarzystwa Leśnego, zainaugurowało w Nadleśnictwie Niedźwiady obchody 100-lecia Lasów Państwowych.  
Teraz możemy spokojnie obserwować, jak będzie „rósł” żywy napis, który będzie się zmieniał wraz z porami roku, a drzewa będą wzrastać przez kolejne lata, stanowiąc trwałe świadectwo pamięci o Wielkim Polaku. Dziękujemy wszystkim za wykonaną pracę i zapraszamy do odwiedzania naszego wspólnego lasu - Lasu Jana Pawła II.





Walne Zebranie wyborcze członków Oddziału PTL w Szczecinku
Opublikowano: 04.07.2023

27 czerwca w siedzibie Nadleśnictwa Bobolice odbyło się Walne Zebranie wyborcze członków Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego w Szczecinku.

Zebranie rozpoczęło się od wystąpienia Przewodniczącego Oddziału Jacka Todysa, Nadleśniczego Nadleśnictwa Polanów, który powitał zebranych i podziękował za dotychczasową działalność, a następnie przedstawił plan zebrania. Po tej części uczestnicy zebrania mogli wysłuchać wykładu dr. hab. Janusza Szmyta na temat fotooptycznego pomiaru drewna.





Przewodniczący Zarządu Oddziału w Szczecinku Jacek Todys przedstawił sprawozdanie z działalności statutowej PTL za ostatni okres, a także przedstawił plan działania na kolejny rok. Swoje sprawozdania przedstawili również Przewodniczący Komisji Rewizyjnej i Skarbnik.

Ponadto wybrano sześciu delegatów na krajowy zjazd PTL. Podczas zjazdu Przewodniczący Zarządu uhonorował pięć osób odznaczeniami PTL za dotychczasową działalność.

Po części sprawozdawczo – wyborczej odbył się wyjazd w teren, tu był już czas na tzw. część praktyczną wykładu na temat fotooptycznego pomiaru drewna. Z pewnością pozwoliło to uczestnikom zdobyć nowe doświadczenia i cenną wiedzę.


Autor: Zbigniew Sekuła
 



Konferencja "Leśnicy w służbie Niepodległej"
Opublikowano: 11.11.2022

W dniu 09 listopada 2022 roku w przededniu Narodowego Święta Niepodległości Nadleśnictwo Człuchów wraz z Oddziałem PTL w Szczecinku zorganizowało okolicznościową konferencję "Leśnicy w służbie Niepodległej" na którą zaproszone zostały władze samorządowe z terenu Powiatu Człuchowskiego, przedstawiciele lokalnych służb mundurowych, dyrektorzy, naczelnicy, kierownicy oraz prezesi człuchowskich urzędów, dyrektorzy człuchowskich szkół i przedszkoli, proboszczowie człuchowskich parafii, właściciele lokalnych firm branżowych i okołobranżowych, prezesi i członkowie zarządów lokalnych stowarzyszeń oraz  nadleśniczowie z wszystkich szczecineckich nadleśnictw.

Celem konferencji było zwiększenie świadomości społecznej co do roli jaką pełni leśnik w społeczeństwie i gospodarce narodowej, wyjaśnienie na jakich zasadach funkcjonuje leśnictwo w Polsce, odpowiedź na pytanie czy lasy w Polsce są w dobrych rękach i czy są bezpieczne oraz przedstawienie perspektyw na  przyszłość w obliczu zmian klimatu.


Przed konferencją w kościele Św. Jakuba w Człuchowie odprawiona została msza św. w intencji wszystkich leśników. Msza odbyła się z asystą honorową Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, która po uroczystym przemarszu ulicami miasta w obecności zaproszonych na konferencję gości złożyła kwiaty wraz z delegacjami pod pomnikiem na Placu Bohaterów w Człuchowie.

Konferencję zorganizowano w Miejskim Domu Kultury. Program rozpoczęła premiera filmu "Las od zaplecza". Film ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku Nadleśnictwo Człuchów zrealizowało wspólnie z miastem Debrzno.

Uczestnicy wysłuchali 5 referatów:
  1. Leśnicy w obozach jenieckich w czasie drugiej wojny światowej- dr inż. Tomasz Skowronek- Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku
  2. Las obszarem wartości społecznych- Prof. dr hab. Andrzej Grzywacz- honorowy Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Leśnego
  3. Lasy państwowe w Polsce- - mgr inż. Sławomir Kmiecik- Nadleśniczy Nadleśnictwa Człuchów
  4. „Drewno surowiec odnawialny”- mgr inż. Jacek Todys- Przewodniczący Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego w Szczecinku
  5. Perspektywy  polskiego leśnictwa w kontekście Euroepejskiego Zielonego Ładu"- Prof. dr hab. Tomasz Zawiła- Niedźwiecki - Przewodniczący Komitetu Nauk Leśnych i Technologii Drewna Państwowej Akademii Nauk
Treść merytoryczną konferencji wzbogaciły projekcie filmów: "Las od zaplecza", "Plan na las", "Sylwan- duma Polskiego Leśnictwa", "Las oczekiwań"

Konferencję uświetnił koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych. Wydarzenie to na na stałe wzbogaci coroczny kalendarz imprez miasta Człuchów.

          

          
      
         

         

         

         

         

         
 
         

         



Zaduszki Leśne na Świętej Górze Polanowskiej
Opublikowano: 30.10.2022

Oddział Szczecinecki Polskiego Towarzystwa Leśnego, Nadleśnictwo Polanów, Zarząd Okręgowy PZŁ w Słupsku i Koszalinie, Koło Łowieckie Dzik Polanów wraz z Kapelanem Leśników i Myśliwych ks. Jerzym Bąkiem zapraszają pracowników, mieszkańców oraz wszystkich chętnych na „Zaduszki Św. Huberta”. Uroczystość odbędzie się w czwartek, 3 listopada o godzinie 17, w Kaplicy na Świętej Górze Polanowskiej.

         


Tego dnia leśnicy oraz ich bliscy spotkają się, by przy wspólnej modlitwie wspominać tych z Braci Leśnej, którzy już odeszli, a byli związani z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinku. Wspólną modlitwę poprowadzi Kapelan Leśników i Myśliwych ks. Jerzy Bąk.

– Zapraszamy wszystkich chętnych, nie tylko leśników, by w skupieniu, przy modlitwie, wspólnie z  nami powspominali tych, których nie ma już wśród nas, a  którzy byli związani z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinku - mówi Nadleśniczy Jacek Todys. - To piękna uroczystość, w której biorą udział całe rodziny. Gorąco zapraszamy. Modlitwę poprowadzi Kapelan Leśników i  Myśliwych ks. Jerzy Bąk.    We wspólnej modlitwie będzie też uczestniczył gospodarz Pustelni – Ojciec Janusz Jędryszek. Po  wspólnej modlitwie wszyscy tradycyjnie zapalą znicze, które jak zawsze rozda ks. Jerzy, by następnie ustawić je przy Sanktuarium, w bezpiecznych, wskazanych do tego miejscach. Znicze będziemy m.in. ustawiać przy Kapliczce św. Huberta – Patrona Leśników i Myśliwych oraz przy Tablicy Pamięci tych, którzy na  tych ziemiach tworzyli historię leśno-myśliwską, a  także przy Kapliczce św. Jana Gwalberta – Patrona Leśników. Na  koniec na  wszystkich będzie czekał poczęstunek przy ognisku.



Seminarium hodowlane w dniu 12.10.2022r
Opublikowano: 19.10.2022

W dniu 12 października Nadleśnictwo Polanów wraz z szczecineckim oddziałem PTL miał zaszczyt zorganizować seminarium hodowlane naukowe, w które poprowadzili: - prof. dr hab. Tadeusz Andrzejczyk, prof. dr hab. Stanisław Drozdowski oraz dr inż. Kamil Bielak z SGGW w Warszawie.


Wiodącymi tematami było planowanie i realizacja rębni IVD – „stopniowej gniazdowej udoskonalonej”. Tak się składa, że na terenie Nadleśnictwa Polanów kilka lat temu założono powierzchnie badawcze, na której prowadzone są obserwacje. Rębnia ta, ma swoje korzenie w Szwajcarii – w lasach siedliska gór i pogórza, aktualnie prowadzone są badania wprowadzania jej również w Polsce na niżu.
 
Rębnia ta, charakteryzuje się dużą elastycznością w podejściu do jej realizowania i wymaga od leśniczego dużej wyobraźni i umiejętności wykorzystania potencjału drzewostanu. W jednym czasie realizowana jest bowiem koncepcja wychowania młodego pokolenia, pielęgnowania zapasu oraz przestrzegania ładu przestrzennego – przedstawia Jacek Todys – Nadleśniczy Nadleśnictwa Polanów i Przewodniczący Oddziału PTL w Szczecinku.

    

Jako, że rębnie ta nie jest rozpowszechniona na niżu, a jej ogromny potencjał w kształtowaniu i hodowli drzewostanów w kontekście zarządzania lasami podmiejskimi jest coraz bardziej dostrzegana, jednak równocześnie istnieje pilna potrzeba edukacji leśników co do zasad jej wprowadzania i realizowania.

Oprócz rębni IVd jeden z prowadzących – prof. Tadeusz Andrzejczyk przedstawił metodę wprowadzania dębu w „korytarzach”. Metoda ta w największym uproszczeniu polega na tym, że na powierzchni odnawianej dąb wprowadzany jest poprzez posadzenie na kilku rzędach, następnie trzy – pięć rzędów nie odnawia się sztucznie tylko pozostawia do naturalnego odnowienia (najczęściej gatunkami liściastymi lekkonasiennymi jak brzoza czy grab). Po kilku latach dąb rośnie w brzozowych „korytarzach”, które osłaniają go i stanowią naturalnym podgonem. Jest to metoda optymalizująca ekonomicznie proces odnawiania lasu, gdyż wysadzanych jest tylko 30-50% sadzonek. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że metoda ta wykorzystuje odnowienie naturalne, jest więc metodą, gdzie leśnik „współpracuje” ściśle z przyrodą.

    

Seminarium podzielone zostało na część wykładową – w sali Nadleśnictwa Polanów oraz na część terenową – w leśnictwie Gołogóra.

Sądząc po frekwencji oraz zainteresowaniu, należy uznać, że temat jest jednym z tych, które w najbliższej perspektywie może stać się niezwykle częstym zagadnieniem, gdyż perspektywa zmian klimatycznych oraz oczekiwania społeczne wskazują, że odejście od zrębowego sposobu zagospodarowania jest nie tylko potrzebą jaką zgłasza społeczeństwo, ale wprost koniecznością wynikającą z poszukiwań i wdrażania metod służących kształtowaniu drzewostanów odpornych na wiejące wiatry czy burze -  podsumowuje współorganizator Seminarium Tomasz Kurek – zastępca Nadleśniczego do zagospodarowania Lasu i LKP w Nadleśnictwie Polanów.