Opublikowano: 13.11.2024






W bieżącym roku Lasy Państwowe obchodzą stulecie swojego istnienia. 28 czerwca 1924 r., prezydent Stanisław Wojciechowski podpisał rozporządzenie, które stanowiło podwaliny pod powstanie przedsiębiorstwa „Polskie Lasy Państwowe”. Prawny i gospodarczy model polskiego leśnictwa ukształtował się w ciągu kilku następnych lat. W latach 30. XX wieku. pierwszy dyrektor Lasów Państwowych, Adam Loret, nakreślił wizję funkcjonowania organizacji. Według niej las pełni wiele różnorodnych funkcji, a produkcja drewna jest tylko jedną z nich. Przedsiębiorstwo „Polskie Lasy Państwowe” stało się też jednym z gwarantów reform ekonomicznych wprowadzonych przez premiera i ministra skarbu Władysława Grabskiego.



Konferencję rozpoczęto od upamiętnienia tego jubileuszu w Miejskim Domu Kultury, a jubileuszowy, nawiązujący do historii referat „Adam Loret (1884- 1940?) pierwszy dyrektor naczelny Lasów Państwowych” wygłosił Honorowy Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Leśnego prof. dr hab. Andrzej Grzywacz. Ochronę przeciwpożarową lasów w Polsce omówił miejscowy nadleśniczy. W referacie Nadleśniczego Nadleśnictwa Człuchów ujęto infografikę informującą o systemie przeciwpożarowym jaki funkcjonuje w Lasach Państwowych, materiał ten jest dostępny na oficjalnej stronie Lasów Państwowych (8 strona) pod adresem: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki, dokładnie tę infografikę można pobrać bezpośrednio TUTAJ. Nie mogło zabraknąć informacji dotyczących działalności człuchowskiego nadleśnictwa- jest to już stały punkt konferencji w którym omawiane są zrealizowane inwestycje (m.in. parking w Obszarze Natura2000 "Czerwona Woda Pod Babilonem" nad jeziorem Bardze Duże), bieżące problemy, akcje- nie tylko te lokalne ale i ogólnopolskie, plany na najbliższą przyszłość, odpowiedzi na najczęściej zadawane nadleśnictwu pytania. W bieżącym roku uczestnicy konferencji zapoznali się również z możliwościami jakie daje Leśna Mapa Numeryczna, narzędziem pracy leśnika w nowoczesnym leśnictwie.



Podczas konferencji wygłoszono cztery referaty:
- „Adam Loret (1884- 1940?) pierwszy dyrektor naczelny Lasów Państwowych” - prof. dr hab. Andrzej Grzywacz
- „Ochrona przeciwpożarowa lasów w Polsce” - Nadleśniczy Nadleśnictwa Człuchów mgr inż. Sławomir Kmiecik
- „Aktualne wyzwania przed którymi stoi Nadleśnictwo Człuchów” - Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Człuchów inż. Piotr Łącki
- „Leśna Mapa Numeryczna” Specjalista Służby Leśnej ds. stanu posiadania mgr inż. Jacek Godlewski
- „Z natury rzeczy. Drewno materiał budowlany przyszłości”
- "Z natury rzeczy. Lasy a klimat”
- „Z natury rzeczy. Skąd się bierze drewno”
- „Z natury rzeczy. Wszędzie drewno”
- "O drewnie" film zrealizowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu
Opublikowano: 15.07.2024
Za nami Walne Zebranie naszego Oddziału, które odbyło się 10 lipca br. Podczas Zebrania jednogłośnie przyjęto sprawozdanie Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej, a ponadto wybrano Delegatów na Zjazd Krajowy, który odbędzie we wrześniu. - Bardzo dziękuję Koleżankom i Kolegom za kolejny rok owocnej współpracy. Przed nami kolejne wyzwania w zmieniającej się klimatycznie rzeczywistości, która ma też znaczący wpływ na nasze lasy. Liczę na Waszą dalszą pomoc oraz fachowe wsparcie i doświadczenie - mówił Jacek Todys, Przewodniczący Oddziału PTL w Szczecinku.
W ramach obchodów 100-lecia Lasów Państwowych wykład nt. Martyrologii Leśników podczas II wojny światowej wygłosił Tomasz Skowronek.
Dla zasłużonych zostały wręczone odznaczenia. Złotą Odznakę Honorową PTL otrzymali: Tomasz Skowronek, Piotr Nowak oraz Stefan Kozicki.
Srebrną Odznakę Honorową PTL otrzymali: Tadeusz Wagner, Sebastian Rosołowski, Wojciech Stokrocki, Krzysztof Żaczek, Wojciech Krawczyk, Jacek Todys, Cezary Kosierkiewicz, Anna Stachowiak.
Gratulujemy wszystkim odznaczonym! Dziękujemy za udział w Zebraniu! Darz Bór!
Opublikowano: 18.03.2024
Za nami VI Spacer z leśnikiem, który został po raz kolejny zorganizowany przez Nadleśnictwo Polanów oraz Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Szczecinek.
W sobotę (16 marca) Nadleśniczy Nadleśnictwa Polanów Jacek Todys który jest też jednocześnie przewodniczącym naszego Oddziału, poprowadził pieszą wyprawę na Świętą Górę Polanowską, opowiadając po drodze o przeszłości tego niezwykłego miejsca.
Szlak prowadził drogą różańcową, która jest przyozdobiona rzeźbionymi drewnianymi figurami, a jednocześnie stanowi część Szlaku Jakubowego.
Pan Nadleśniczy pokazał uczestnikom Spaceru miejsca, które kryje Święta Góra Polanowska. Opowiadał też o lesie, pokazał jeden z dawnych bunkrów wojennych. Zwieńczeniem wyprawy była wizyta w Sanktuarium na Świętej Górze Polanowskiej i spotkanie z Ojcem Januszem, który jest gospodarzem tutejszej Pustelni.
Wszystkim, którzy skorzystali z naszego zaproszenia, dziękujemy za udział.
Opublikowano: 24.11.2023
Uczestnikami tego wydarzenia jak w roku poprzednim były władze samorządowe z terenu Powiatu Człuchowskiego, przedstawiciele lokalnych służb mundurowych, dyrektorzy, naczelnicy, kierownicy oraz prezesi człuchowskich urzędów, dyrektorzy człuchowskich szkół i przedszkoli, właściciele lokalnych firm branżowych i okołobranżowych, prezesi i członkowie zarządów lokalnych stowarzyszeń.






Wiele z wykonanych działań Lasów Państwowych niewynikających wprost z zadań gospodarki leśnej jest nieznana społeczeństwu. Takim przykładem jest projekt retencji nizinnej i górskiej- projekt unikalny na skalę światową. Jeden z referatów Nadleśnictwa Człuchów przedstawił jakie działania prospołeczne jednostka ta zrealizowała w ostatnim czasie, wyjaśnił również sposób postępowania leśników na konkretnych przypadkach. Bardzo ciekawe referaty poza kierownictwem nadleśnictwa wygłosili zaproszeni goście z Polskiej Akademii Nauk, Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych czy Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.



Podczas konferencji wygłoszono następujące referaty:
- „Społeczna odpowiedzialność Lasów Państwowych”- Nadleśniczy Nadleśnictwa Człuchów - mgr inż. Sławomir Kmiecik
- „Społeczna i gospodarcza odpowiedzialność Nadleśnictwa Człuchów”- Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Człuchów - inż. Piotr Łącki
- „Planowanie urządzeniowe w realizacji wielofunkcyjnej gospodarki leśnej" - Dyrektor Biura Urządzania i Geodezji Leśnej, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Leśnego- Dr inż. Janusz Dawidziuk
- „Woda i Las – strategiczne działania wodne realizowane przez Lasy Państwowe” - Kierownik Projektów Małej Retencji Nizinnej i Górskiej w Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych - mgr Marta Petrynik
- „Lasy i leśnictwo w czasach zmian klimatu" - Przewodniczący Komitetu Nauk Leśnych i Technologii Drewna Polskiej Akademii Nauk - Prof. dr hab. Tomasz Zawiła- Niedźwiecki
W referacie Nadleśniczego Nadleśnictwa Człuchów ujęto wiele ciekawych infografik, materiały te są powszechnie dostępne na oficjalnej stronie Lasów Państwowych pod adresem: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki
Opublikowano: 03.11.2023




- Według legendy Podewilsowie otrzymali to miejsce po uratowaniu życia księciu pomorskiemu Bogusławowi X – opowiadał historię kaplicy Nadleśniczy Jacek Todys.


– Zamek, który tu istnieje, był zbudowany na wodzie. Nie było możliwości wykonania krypty pod kaplicą, jak to się zazwyczaj odbywało, więc tu - w związku z wysokim stanem wód gruntowych - kryptę wykonano za ołtarzem – opowiadał Jacek Todys. Uczestnicy wycieczki mogli wejść do kościółka i zobaczyć kryptę.
Stamtąd ruszyliśmy w stronę Góry Zamkowej. Podejście nie było trudne (ok. 120 mnpm), w pięknych okolicznościach przyrody, w otoczeniu ubarwionych jesiennymi kolorami drzew. Po drodze, zgodnie z planem, sprzątaliśmy porzucone (i podrzucone) przez innych śmieci, butelki, jakieś papiery, opakowania. - Po ostatnich naszych wyprawach z przykrości stwierdziłem, że w naszych lasach można trafić na podrzucone śmieci, a nie wszystkie jesteśmy w stanie my – leśnicy znaleźć, żeby je zabrać. Stąd pomysł, abyśmy tym razem połączyli Spacer z leśnikiem z pożytecznym uczynkiem i żebyśmy zebrali napotkane po drodze śmieci – mówił Nadleśniczy Jacek Todys.
Na szczycie Góry Zamkowej czekała na wszystkich słodka niespodzianka. Mianowicie Nadleśniczy pamiętał, by zabrać czekoladę do poczęstowania strudzonych wędrowców. A wiadomo, że człowiekowi nawet po odrobinie wysiłku potrzebny jest „zastrzyk” energii.
Następnie obraliśmy kierunek na pobliski cmentarz ewangelicki, po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze w miejscu, gdzie znajdowało się grodzisko z okresu epoki łużyckiej. Na cmentarzu, a raczej w miejscu, gdzie kiedyś była nekropolia, zrobiliśmy porządki i zapaliliśmy znicze. Po czym ruszyliśmy w powrotną drogę.
Przy okazji Spaceru z leśnikiem, już na koniec, przy ognisku, Błażej Kochanowski z Nadleśnictwa Polanów zaprezentował, jak działają mapy LIDAR, które są dostępne na geoportalu. Dzięki nim można przy pomocy dużego zbliżenia, „odczytać”, co kryją lasy, i to w całej Polsce, to m in. wzniesienia terenu, zagłębienia, rowy, kurhany, bunkry. Wszyscy mogli zobaczyć miejsca, które odwiedziliśmy.

Przed nami kolejne Spacery z leśnikiem. Zaglądajcie na naszą stronę – o szczegółach będziemy informować na bieżąco. Pamiętajcie – na nasze spotkania nie trzeba się zapisywać, wystarczy zjawić się w dniu wydarzenia w miejscu zbiórki i dołączyć do grupy. Już dziś zapraszamy! Możemy zdradzić, że w planach mamy wyprawę na Górę Warblewską.